Olyan személyeknek nyújtottak tízmilliós kölcsönöket, akiknek egyáltalán nem lett volna szabad hozzáférniük ilyen összegekhez.


A másodfokú eljárás során az ügyészség súlyosabb büntetés kiszabását indítványozta azokkal a vádlottakkal szemben, akik több mint 17 milliárd forint kárt okoztak a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezetnek, egy olyan ügy kapcsán, amely összefonódik a Quaestor-cégcsoport tevékenységével. Ezt a Szegedi Fellebbviteli Főügyészség szóvivője közölte az MTI-vel.

Lajkó Szilvia felidézte, a Kecskeméti Törvényszék elsőfokú ítélet szerint a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet vezetőjének irányításával, a jogszabályok és szabályzatok megszegésével a pénzintézet éveken keresztül nyújtott több tízmillió forint összegű kölcsönöket olyan gazdasági társaságok részére, amelyek nem feleltek meg a folyósítási feltételeknek.

A bűncselekmény végrehajtásában részt vettek a pénzintézet irányítói, döntéshozói és hitelügyintézői, továbbá bizonyos esetekben az értékbecslők, valamint a hitelt igénylők is aktívan közreműködtek.

Ezen felül a takarékszövetkezet vezetője a pénzintézet vagyonát - befektetésnek álcázva - hosszú időn át jogellenesen felhasználta, hogy finanszírozza fia érdekeltségébe tartozó kft. gazdasági működését.

Az elnök felkereste a Quaestor-cégcsoport irányítóját azzal a céllal, hogy lehetőséget biztosítson a kft. finanszírozására, mindezt pedig álcázza színlelt értékpapír-vásárlások révén. Cserébe a takarékszövetkezet vezetője is hasonlóan álcázott tranzakciók keretében időnként forrást nyújtott a Quaestor-cégcsoport kötelezettségeinek teljesítéséhez a pénzintézet vagyonából.

A 2004 áprilisa és 2010 márciusa között a takarékszövetkezet által értékpapír-vásárlásra a Quaestor-cégcsoportnak átutalt összegeket nem értékpapírra, hanem - egy fedőcégen keresztül - nagyobb részben a kft. és a Quaestor-csoporthoz tartozó cégek kiadásainak finanszírozására fordították.

Az elsőfokú bíróság döntése értelmében hűtlen kezelés, pénzmosás és vesztegetés vádjával a takarékszövetkezet elnökét 8 év, míg a pénzintézet két ügyvezetőjét 6 és 5 év börtönbüntetésre ítélték. Ezen kívül a Quaestor-csoport két vezetője 2, illetve 1 év végrehajtandó szabadságvesztés büntetést kapott. A többi elkövető többsége felfüggesztett börtönbüntetéssel megúszta a jogi következményeket.

A Szegedi Fellebbviteli Főügyészség véleménye szerint az elsőfokú bíróság által megállapított büntetések túlzottan enyhék, így a bűncselekmények elkövetésének összes körülményének mérlegelésével indokolt lenne a szankciók szigorítása - olvasható a hivatalos közleményben.

Related posts