Az Apple a közelmúltban egy érdekes döntést hozott, amikor Trump nevét használta a "rasszista" kifejezés helyett. A cég most próbálja magyarázni ezt a lépést, amely sok vitát és kritikát váltott ki. Az Apple igyekszik tisztázni, miért választotta ezt a me

Az Apple beszédfelismerő szoftvere, a diktálás közben hibát produkált: több felhasználó arról számolt be, hogy amikor a "racist" (rasszista) szót diktálták az iPhone-jukba, a telefon "Trump"-ként írta le. Az Apple közleményt adott ki, amelyben egy "r" betűs szavak közötti megkülönböztetési problémával magyarázta a hibát.
Egy beszédfelismerési szakértő azonban megkérdőjelezte az Apple által adott magyarázatot, és úgy véli, hogy valaki szándékosan beavatkozott a szoftver működésébe. Az interneten közzétett videók azt illusztrálják, hogy a Diktatum szolgáltatás időnként helyesen, máskor viszont "Trump"-ként azonosítja a "racist" kifejezést, mielőtt visszatérne a helyes írásmódra.
A szakértő úgy véli, hogy a két szó fonetikai hasonlósága nem elegendő ahhoz, hogy magyarázatot adjon a felmerült hibára. Az Apple angol nyelvi modelljének pontosságát figyelembe véve, amely több százezer órányi beszédmintán alapul, a hiba valószínűsége nem a rendszer adatbázisában keresendő. Sokkal inkább egy szándékos beavatkozás nyomaira utal. Egy korábbi Apple-alkalmazott úgy fogalmazott, hogy az eset "komoly tréfának" minősül.
Ez nem egyedülálló eset az Apple történetében. A legutóbbi hónap során a cég MI-alapú hírfőcím-összefoglaló szolgáltatását is felfüggesztették, miután hamis értesítések jelentek meg, például egy Rafael Nadalról, a világhírű teniszezőről szóló álhír kapcsán. Érdekesség, hogy az Apple nemrégiben bejelentette, hogy ötszázmilliárd dolláros beruházást tervez az Egyesült Államokban a következő négy évben, amelynek részeként egy új texasi adatközpont is épül.