Ukrán lejárató kampány indult Orbán Viktor ellen? - Az ellenzéki politikus véleménye szerint ez egy komoly veszélyt jelenthet.

Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője és az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tagja, korábban bejelentette, hogy a bizottság legutóbbi ülésén olyan információt kaptak, miszerint Ukrajna lejáratókampányt készül indítani Orbán Viktor ellen. Érdeklődtünk a bizottság többi tagjánál is, hogy mennyire tartják valószínűnek egy ilyen kampány elindítását, és milyen hatásokkal járhat ez a miniszterelnök megítélésére nézve.
Kocsis Máté legutóbbi Facebook-bejegyzésében arról tájékoztatta a közvéleményt, hogy a magyar titkosszolgálatok információi szerint az ukrán állam lejárató kampányt indít a magyar miniszterelnök ellen. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága keddi ülésén kaptak erről részletes tájékoztatást a képviselők. Kocsis elmondta, hogy a művelet célja olyan cikkek és anyagok megjelentetése, amelyek akár valótlan tartalmúak is lehetnek, és amelyeket magyar és külföldi újságírók segítségével terjesztenek. Az elképzelés az, hogy ezek a publikációk hozzájáruljanak a nemzetközi közvélemény negatív befolyásolásához. A frakcióvezető hangsúlyozta, hogy az ukrán fél már megkezdte a hamis információk gyűjtését és előállítását, amelyben a magyar sajtó egyes szereplői is részt vesznek.
Ezt követően kérdéseket küldtünk a nemzetbiztonsági bizottság elnökének, Sas Zoltánnak, valamint azoknak az országgyűlési képviselőknek, akik Kocsis Máté mellett tagjai a bizottságnak. Arról kérdeztük őket, hogy mit gondolnak a fideszes frakcióvezető által nyilvánosságra hozott információkról; reálisnak tartják-e azt, hogy Orbán Viktor ellen valóban megindulhat egy efféle lejáratókampány; és ha igen, akkor meglátásuk szerint milyen gyakorlati hatása lehet egy ilyen lejáratóakciónak a kormányfő megítélésére külföldön.
Molnár Zsolt, az MSZP színeiben tevékenykedő nemzetbiztonsági bizottsági tag, válaszában kifejtette, hogy a bizottsági ülés után Kocsis Máté információi nem okoznak meglepetést számára. Szerinte az elhangzottak tükrében és figyelembe véve, hogy megkezdődött a 2026-os választási kampány, ez a jelenség nyilvánvalóan a kampány részeként értelmezhető.
A kampány elindulásának lehetőségeiről a szerkesztőségünknek megosztott gondolatai alapján úgy tűnik, hogy a bizottsági ülésen elhangzottak fényében valóban reális esély van egy ilyen akció megszervezésére. Ezen túlmenően kifejezte, hogy teljes mértékben bízik a szolgálati tájékoztatás hitelességében, így nem lát okot a kételkedésre. Ami a kampány lehetséges hatásait illeti, megjegyezte, hogy egy jól megtervezett és kivitelezett akció jelentős társadalmi reakciót válthat ki, hozzájárulva a közvélemény formálásához és a célzott üzenetek hatékony terjesztéséhez. Az ilyen kampányok nemcsak figyelmet kelthetnek, hanem aktív részvételre is ösztönözhetik az embereket, ami hosszú távon pozitív változásokat idézhet elő.
Úgy vélem, hogy Magyarország miniszterelnökének megítélésén nem várható jelentős változás. Azok, akik eddig nem kedvelték, valószínűleg a jövőben sem fognak. Az országra gyakorolt hatása jelenleg teljesen kiszámíthatatlan, mivel számos tényező befolyásolja ezt a kérdést.
- fogalmazott a hirado.hu-nak az MSZP országgyűlési képviselője.
Simicskó István, a bizottság fideszes tagja első kérdésünkre azt válaszolta: "Nem tartom túlságosan elegáns lépésnek, ha az egyik ország a szomszédja miniszterelnökével szemben lejárató kampányt indít."
A kampány kapcsán feltett kérdésünkre a következő választ kaptuk: "Magyarország miniszterelnöke számos, az egész európai közösséget érintő ügyben - mint például a háborúk, a szankciók, a migrációs válság és a nemzeti szuverenitás - következetes és határozott álláspontot képvisel. E megközelítés sok szempontból elkülönül a baloldali pártok, valamint a Sorost is magukban foglaló amerikai demokrata körök által támogatott brüsszeli irányvonalaktól. Ennek következtében a baloldali média folyamatos kritikát fogalmaz meg Magyarország, a kormány és személyesen Orbán Viktor ellen."
Simcsikó István ezenfelül hangsúlyozta, hogy...
"Figyelemmel arra, hogy Ukrajna súlyos áldozatokat követelő háborús szerepvállalását legfőképpen az említett érdekcsoportok tüzelték, amely hozzáálláson az új amerikai elnök a jelek szerint változtatni fog, nagyon is elképzelhető, hogy ismét sajtótámadások kereszttüzébe helyezik a miniszterelnököt, mint Donald Trump egyik legfőbb európai szövetségesét."
A Fidesz országgyűlési képviselője, Simicskó István, az utolsó kérdésünkre reagálva kifejtette, hogy véleménye szerint a miniszterelnök ellen irányuló kampányok nem vezetnek eredményre. "Orbán Viktor már számos olyan lejárató kampány célpontja volt, amely külföldi forrásokból kapott támogatást. Minden egyes alkalommal az idő igazolta őt" - fogalmazott. Simicskó úgy véli, hogy a közelmúltban elhanyagolt magyar-amerikai kapcsolatok újraéledése várható, ami elősegíti, hogy a mesterségesen szított ellentéteken végül túllépjenek a közös értékek, amelyek megerősödését a globális politikai változások is előre jelezni látszanak. "Bízom egy olyan Európa újjászületésében, amely patrióta szellemű és keresztény gyökerekre támaszkodik" - tette hozzá.
A nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke cikkünk publikálásáig nem reagált a megkeresésünkre, azonban a közösségi platformján válaszolt a történésekre Kocsis Máté bejegyzésének közzétételét követően.
Sas Zoltán közlése szerint a titkosszolgálatok a keddi ülésen tájékoztatták a bizottságot arról, hogy Ukrajna lejárató kampányt indított Magyarország és annak miniszterelnöke ellen. Ez a jelenség már korábban is észlelhető volt, és a titkosszolgálatok már jelezték az aggasztó fejleményeket. A lejárató akció célja, hogy a külföldi és a hazai média egyes képviselőinek közreműködésével, esetenként hamis információkat terjesztve, gyengítsék Magyarország nemzetközi befolyását. A kampányhoz jelentős anyagi és szellemi erőforrásokat rendelnek, és ez a tevékenység jelenleg is zajlik.
A bizottsági ülés utóéletéhez tartozik, hogy Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője, és Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője, aki nem tagja a nemzetbiztonsági bizottságnak, de rendszeresen foglalkozik nemzetbiztonsági és rendvédelmi kérdésekkel, éles vitába bonyolódtak. A disputájuk középpontjában az állt, hogy Kocsis Máté vajon jogosan tette-e közzé az ülésen elhangzott információkat Facebook-posztjában. Erről részletesebben is beszámoltunk alább.