Ukrán nagykövet: Végső soron el fogjuk nyerni Orbán támogatását.

Fotó: Getty Images - Orbán Viktor 2025. június 26-án érkezik Brüsszelbe, hogy részt vegyen az Európai Tanács kétnapos csúcstalálkozóján, amely az Európai Unió tagállamainak állam- és kormányfőit hozza össze.
Ukrajna uniós nagykövete nemrégiben interjút nyújtott az Euronews Europe Today című programjának, mindössze néhány nappal a csütörtöki EU-csúcstalálkozó előtt.
"Először is azért harcolunk, hogy megállítsuk ezt a háborút, és az európai jövőnkért küzdünk. Ukrajna tagjelölt állam, és amint konszenzus születik, készen állunk a csatlakozási tárgyalások megkezdésére" - mondta Vszelovod Csencov.
Arra kérdésre, hogy mihez kezdenek Orbán Viktor ellenállásával, azt mondta, hogy egyedül Magyarország blokkolja a kérdést.
"Az én fókuszom azon lenne, hogy kik állnak mögötte, hiszen 26 tagállam nyújt támogatást a csatlakozási folyamathoz."
Az interjú során a nagykövet kifejezte bizakodását, hogy Donald Trump amerikai elnök "meg fogja tartani ígéretét" a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozón, amelyben arról biztosította a világot, hogy Patriot rakétákkal fogja támogatni a háború által sújtott országot.
Orbán Viktor a csütörtökön kezdődő EU-csúcs előtt rövid doorstep interjút adott a jelen lévő újságíróknak.
A miniszterelnök ekkor jelentette be a Voks 2025 szavazás eredményét. E szerint a leadott szavazatok száma 2 284 482. Ebből van 2 284 000, ami érvényes, 2 168 431 a leadott voksoknak a 95 százaléka.
- jelentette ki a magyar kormányfő.
Arra a felvetésre, elképzelhetőnek tartja-e, hogy az EU-csúcson mégis meg fogják kerülni Magyarországot, és 26 vagy 25 tagállam közös nyilatkozatot fogad el Ukrajna uniós tagságával kapcsolatban, a kormányfő azt mondta: Ukrajna európai uniós tagsága ügyében Magyarországot nem lehet megkerülni, mert a végén, illetve a tárgyalások során egy-egy klaszter megnyitásához is egyhangú döntés kell.
Ez hiányzik, így ez nem valósulhat meg.
Ma semmiféle esemény nem következhet be, amely befolyásolná Ukrajna európai uniós tagságának jogi helyzetét.
- hangoztatta.
Megjegyezte: bár a nyilatkozatok és a beszélgetések lehetősége adott, az Európai Unión belül nem várható egységes álláspont kialakulása, mivel Magyarország nem áll ki mellette.
- fogalmazott.
Egy másik kérdésre válaszolva arra is kitért: Ukrajna uniós tagságával a háborút is integrálnák az Európai Unióba, ami veszélyt jelent. Nem szeretnénk egy közösségben lenni egy olyan országgal, ami háborúban áll - hangoztatta.
A kérdésre, hogy a csúcstalálkozón elképzelhető-e, hogy Magyarországot figyelmen kívül hagyva a többi tagállam közösen nyilatkozik Ukrajna támogatásáról, a miniszterelnök határozottan kijelentette, hogy Ukrajna EU-s csatlakozásának ügyében Magyarország szerepe elengedhetetlen. Később arra is rákérdeztek, hogy mi lenne az, ami meggyőzné Ukrajnát a csatlakozásról. Erre válaszolva hangsúlyozta, hogy a háborús helyzet a fő akadály, hiszen ha egy háborúban álló ország lépne be az EU-ba, azzal az Európai Unió is konfliktusba sodródna.
Egy újságírói kérdésre, amely a kormány év eleji ígéretével kapcsolatosan a gazdasági fellendülés időpontjára vonatkozott, a magyar miniszterelnök így válaszolt: a gazdasági "repülőrajthoz" hosszú kifutópálya szükséges, és több mint tízmillió utas várakozik. Ennek kapcsán türelmet kért az emberektől.
Június 26-án, csütörtökön indult el az idei második hivatalos EU-csúcs, amelynek középpontjában a globális események állnak. A már négy éve tartó ukrajnai konfliktus mellett a közel-keleti helyzet is kiemelt figyelmet kapott, különösen a Hamász terrorszervezet és Izrael közötti tűzszünet felbomlása után kialakult feszültség miatt. A legújabb fejlemények során Izrael és Irán közvetlen összecsapásba keveredett, amelybe az Egyesült Államok is belépett, tovább fokozva a térség instabilitását.
Az uniós tagállamok állam- és kormányfői közvetlenül Hágából, a kétnapos NATO-csúcs után érkeznek a belga fővárosba, ahol a katonai szövetség tagjai megállapodtak a védelmi kiadások rendkívüli emelésében - az EU-csúcson az uniós tagállamok vezetői a háborúk jelentette kihívások mellett ezt is érinteni fogják az EU versenyképessége mellett.