Romániában az emberek tömegesen az utcákra léptek.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács külföldi beavatkozást állapított meg Georgescu kampányában
A bukaresti kormány korábban vasárnapra írta ki az elnökválasztás második fordulóját, az alkotmánybírság azonban pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét és elrendelte a teljes elnökválasztás újrakezdését, miután a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapította: Calin Georgescu kampányát nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi beavatkozás segítette - írja az MTI.
Az Agerpres hírügynökség tudósítása alapján Georgescu vasárnap több támogatója kíséretében érkezett az Ilfov megyei szavazóhelyszínhez. A politikai esemény kapcsán kijelentette, hogy noha december 8-a az alkotmány ünnepe, „Romániában már semmi sem tekinthető alkotmányosnak.”
Mint mondta, virágot hozott és imádkozni jött, mert szomorú látni, hogy érvénytelenítették a román nép alkotmány szerinti két legértékesebb alapvető jogát: a demokráciához és a szabad választáshoz való jogot.
"A demokrácia törlésével azonban nem törlődik a szabadságunk. Folytatjuk, ugyanolyan békés, demokratikus módon, mint eddig, hogy visszanyerjük azt, amit 1989 decemberében és ezalatt a 35 év alatt fáradságos munkával és áldozatokkal elértünk"
- idézte Calin Georgescut az Agerpres.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, akit más politikai erők szélsőségesnek tartanak, hasonló módon fejezte ki tiltakozását a választási eredmények érvénytelenítése ellen. Vasárnap délben több tucatnyi szimpatizánsával együtt vonult a bukaresti iskolához, ahol korábban szavazókör működött. A demonstráción "Megálljt a diktatúrának!" feliratú, gyászszalagos táblákkal álltak ki. Simion hangsúlyozta, hogy jelenlétük nem csupán a szavazásról szól, hanem az "eltiport demokrácia emlékére" való gyászolásról.
Simion hangsúlyozta, "nagy erőfeszítésébe került", hogy féken tartsa magát és támogatóit, mégis az alkotmánybírósági döntés óta számtalan felhívást intézett támogatóihoz, hogy ne vonuljanak ki tüntetni, mert az AUR nem akar káoszt, hanem az alkotmányos rend, a demokrácia helyreállítását. Leszögezte: Romániának a szabad világhoz, a NATO-hoz, az Európai Unióhoz kell tartoznia.
"Őszintén bízom benne, hogy elkerüljük az autoriter rendszer kialakulását."
"Az AUR elnöke kifejtette, hogy vasárnap délutánra már több mint 700 ezren csatlakoztak ahhoz az internetes petícióhoz, amelyet szombaton indítottak. Ezzel a kezdeményezéssel az AUR a Velencei Bizottsághoz, az Európa Tanács alkotmányjogi szakértői testületéhez és más európai intézményekhez kíván fordulni, hogy panaszt emeljen a bukaresti hatóságok által elkövetett, szerinte jogsértő cselekmények ellen."