Varga Mihály üdvözli a jegybanktörvény módosítását | 24.hu


Belenyúlnak az államháztartásról szóló josgszabályba is.

Witzmann Mihály, a Fidesz frakció alelnöke, az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának nevében terjesztette elő azt a javaslatot, amely célja az államháztartásról és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) működéséről szóló törvény módosítása. A javaslat lényege, hogy a jegybank alapvető jogi kötelezettségeit a lehető legnagyobb hatékonysággal tudja teljesíteni.

A jövőben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) törvény által előírt kötelezettségein túlmutató tevékenységek csökkentése érdekében, a bank összhangban van alapvető feladataival, lehetősége nyílik arra, hogy többségi részesedéssel rendelkező gazdasági társaságot alapítson, vagy akár egy új alapítványt is létrehozzon.

A vagyonkezelő alapítványok létrehozása nem lehetséges, mivel az alapítvány, amelyet az egyén alapít, nem végezhet gazdasági tevékenységeket, így befektetési és vagyonkezelési feladatokat sem láthat el, továbbá tilos számára egyéb pénzügyi tranzakciók lebonyolítása is.

A javasolt változtatás lehetőséget biztosít arra, hogy a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) négy alelnöke legyen. Ebből adódóan a Monetáris Tanács taglétszámát is növelni szükséges, hogy a Tanács Országgyűlés által választott tagjainak száma túlszárnyalja az MNB elnökének és alelnökeinek összesített létszámát. A Monetáris Tanács legalább öt és legfeljebb tizenegy főből állhat. A tagok a megbízatásuk időtartama alatt munkaviszonyban állnak az MNB-vel. Az MNB alelnökeire vonatkozó javaslatot a miniszterelnök terjeszti a köztársasági elnök elé.

Amennyiben egy hitelintézet megszegi az önkormányzatok kincstári számlavezetésére vonatkozó jogszabályokat, a jegybank 2 millió forinttól egészen 100 millió forintig terjedő bírságot alkalmazhat. A jogsértés megszüntetésének ellenőrzése egy hónappal később történik. Ha a jogsértő helyzet továbbra is fennáll, a jegybank újabb bírságot helyez kilátásba.

Az MNB a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzése és kiküszöbölése érdekében jogosult információkat gyűjteni, valamint rendkívüli adatszolgáltatást is elrendelhet. Emellett bizalmi vagyonkezelés esetén is kezdeményezheti a piacfelügyeleti eljárásokat.

A Magyar Nemzeti Bank örömmel fogadta a jegybanktörvény módosítását. Nyilatkozatukban hangsúlyozták, hogy az új vezetés már a hivatalba lépése előtt egyértelművé tette: a jövőben a jegybank kizárólag a törvény által előírt alapfeladatok teljesítésére összpontosít, és elkötelezett az intézmény átlátható, valamint hatékony működésének biztosítása mellett. E célok elérését támogatja a benyújtott törvényjavaslat.

Felidézték, hogy Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke márciusban levélben keresett meg Orbán Viktor miniszterelnököt, ahol a Matolcsy-féle jegybanki alapítványok felülvizsgálatát javasolta. A kormány támogatja a jegybanktörvény módosítását. A tervezett törvényjavaslat lényegesen fokozza az intézményi átláthatóságot, és elősegíti a jegybank működésének racionalizálását - tették hozzá.

Varga Mihály hivatalba lépése után néhány nappal azonnal átalakításokat indított a jegybankhoz kapcsolódó alapítványok körében, különös figyelmet fordítva a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványra, amely az utolsó megmaradt intézmény volt. Bejelentette, hogy javasolni fogja a vagyonkezelő alapítványok felszámolását, ám meglepő módon ez a javaslat végül nem került bele a hivatalos tervezetbe.

Related posts