Súlyos irányváltás: a globális közösség egyre messzebb sodródik a párizsi klímacélok megvalósításától - Világgazdaság

Tavaly világszerte történelmi magasságokba emelkedett a zöldenergia befektetések összértéke, azonban ahhoz, hogy a párizsi megállapodás szellemében 2050-re a karbonkibocsátás nettó nullára csökkenjen, több mint két és fél szer annyit kellene invesztálni. Különösen aggasztó, hogy a vezető gazdaságok közül csupán Kína lépett előre határozottan a klímacélok elérését szolgáló zöld kiadások növelésével.
A zöldenergia-beruházások 2024-ben világszerte új rekordot értek el, ám a klímacélok elérését szolgáló befektetések növekedésének üteme a 2021-2023-as időszakhoz képest lelassult - állapítja meg a BloombergNEF (Bloomberg New Energy Finance), azaz a Bloomberg megújulóenergia-finanszírozást kutató műhelyének csütörtökön publikált Energy Transition Investment Trends 2025 című jelentése.
A növekedés sebessége lelassult.
Tavaly a globális befektetések a környezetbarát, alacsony szén-dioxid-emissziós energiák terén elérték a 2100 milliárd dollárt, ami 11%-os növekedést jelentett a 2023-as adatokhoz viszonyítva. Ugyanakkor a növekedés üteme érezhetően lelassult. A BloombergNEF (BNEF) jelentése szerint 2021 és 2023 között a tiszta energia szektorba irányuló éves beruházások még 24%-ról 29%-ra emelkedtek, de ez a lendület az utóbbi időszakban csökkent.
A korábbi évek trendjeit követve 2024-ben is a közlekedés villamosítása állt az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiával kapcsolatos befektetések középpontjában, összesen 757 milliárd dollár értékben.
A BloombergNEF (BNEF) jelentése alapján Kína a zöldberuházások terén kiemelkedő szereplővé vált, hiszen 818 milliárd dollárt fektettek a karbonmentesítési projektekbe. Ez a szám 2023-hoz képest 20%-os növekedést jelent, ami különösen figyelemre méltó, mivel az ázsiai ország minden gazdasági ágazatában tapasztalható a zöld beruházások iránti fokozódó érdeklődés. Ezzel a fejlődéssel Kína tovább erősíti pozícióját a globális fenntarthatósági törekvések élvonalában.
Az Egyesült Államokban a zöldenergia-beruházások stagnálásának jelei mutatkoznak, összesen 338 milliárd dollárnyi forrást mozgósítva. Ezzel szemben az Európai Unió és az Egyesült Királyság helyzete még kedvezőtlenebb: az e célra szánt kiadások drámai csökkenésen mentek keresztül, elérve a 381 milliárd, illetve 65,3 milliárd dolláros szintet - állítja a BNEF.
Egyre messzebb kerülünk a kitűzött klímacéloktól.
A kutatóintézet kiemeli, hogy az energiaipar átalakítása érdekében a globális befektetéseknek 2025 és 2030 között évente átlagosan 5600 milliárd dollárt kellene elérniük. Csak így lehet biztosítani, hogy a világgazdaság a párizsi megállapodással összhangban 2050-re elérje a nettó zéró szén-dioxid-kibocsátást.