Ahogy közeledik a téli időszak, a hó és a hideg is egyre inkább beköszönt. De hogyan készíthetjük fel testünket a zord időjárásra? Íme néhány hasznos tipp, hogy a hideg hónapok ne okozzanak problémát! Először is, fontos, hogy fokozatosan hozzászoktassuk

A tél beköszöntével a hőmérséklet egyre inkább csökken, így fontos, hogy a szervezetünket felkészítsük a hideg időjárásra. Az előrejelzések alapján a hétvégén havazásra és jelentős lehűlésre számíthatunk. Éppen ezért megkérdeztük háziorvosunkat, hogy milyen óvintézkedéseket érdemes tenni ebben a zimankós időszakban.
Szerdán megérkezett a hidegfront, és a jövő hétvégére hóesést jósolnak az előrejelzések, emellett jelentős lehűlés is vár ránk. Lentiben Dr. Szalay Tamás háziorvost kérdeztük arról, hogyan készíthetjük fel szervezetünket a télies, nedves és párás időjárásra.
- Ilyen időjárás esetén érdemes olyan lábbelit választani, amely vízálló, és réteges öltözködéssel készüljünk fel a hidegre - hívta fel a figyelmet dr. Szalay Tamás. - Ne feledkezzünk meg a sapkáról, sálról és kesztyűről sem! Ha pedig közösségbe megyünk vagy tömegközlekedéssel utazunk, ajánlott az arcmaszk használata is. Ne felejtsük el, hogy a megfelelő hidratálás érdekében napi 2-3 liter folyadék, például víz, citromos tea vagy gyümölcs fogyasztása is elengedhetetlen.
Ha megfázásos tüneteket tapasztal, érdemes orvoshoz fordulni, hiszen lehet, hogy csupán egy egyszerű megfázásról van szó, de elképzelhető, hogy vírusos vagy bakteriális fertőzés is fennáll, amely megfelelő kezelést igényel. Fontos, hogy otthon mindig legyenek alapvető gyógyszerek, mint lázcsillapító, orrcsepp és vitaminok. Különösen hasznos immunerősítő lehet a jól bevált Béres Csepp, amely hozzájárulhat a szervezet védekezőképességének javításához.
A közlekedők számára érdemes a személygépkocsiban tartani egy plédet, hogy havazás esetén, ha elakadnának, legyen mivel melegen tartaniuk magukat. Emellett egy termoszban elhelyezett meleg tea is hasznos lehet - tette hozzá. - Ne felejtsék el utazás előtt feltölteni a telefonjaikat sem, hogy szükség esetén könnyedén kérhessenek segítséget.
A háziorvos különösen fontosnak tartotta, hogy felhívja a figyelmet a védőoltások jelentőségére. Kiemelte az influenza elleni vakcinát, amelyet ajánlott felvenni nemcsak a krónikus betegségekkel élőknek, hanem azoknak is, akik olyan munkakörökben tevékenykednek, ahol fokozottan ki vannak téve különböző fertőzéseknek. Emellett a szamárköhögés elleni oltás is javasolt, különösen a terhesség harmadik trimeszterében lévő kismamák számára, valamint a kisbabákat körülvevő felnőtteknek. Továbbá, bizonyos életkor és egészségi állapot esetén a tüdőgyulladás elleni vakcináció is erősen ajánlott.
- November végén megnyílik a lehetőség, hogy az oltópontokon igényeljük a Covid-19 elleni védőoltást - tájékoztatott a szakember. - Oltásra és emlékeztető oltásra is van lehetőség. Különösen fontos ez a krónikus betegségekkel élők számára, akiknél a betegség súlyos szövődményekhez vezethet, ha nem oltatják be magukat. Az oltás nem garantálja a megbetegedés elkerülését, viszont jelentősen csökkenti a tünetek súlyosságát.
Kiemelte, különösen az idősebb korosztály számára, hogy fontos olyan lábbelit választani, melynek talpa csúszásgátló kialakítású. Ezzel csökkenthető a balesetek kockázata, hiszen az idősebbek csontjai könnyebben sérülnek, így elkerülhetők a csúszások és esések.